Šetřič vody zkušenosti

Pořídil jsem do koupelny na vodovodní baterii šetřič vody Watersavers abych si vyzkoušel, zda funguje tak skvěle, jak popisuje výrobce a pochopitelně abych ušetřil. Po zhruba dvou měsících provozu jsou moje zkušenosti dobré. Na první pohled se spořič neliší od jiných perlátorů. Odlišné je vnitřní uspořádání, které snižuje průtok a vodu napěňuje poněkud jinak. Při mytí rukou je takto upravený tok vody docela příjemný a naprosto dostatečný.

Kolik šetřím

Se šetřičem vody je dodán také plastový sáček se stupnicí, označený jako orientační měrka průtoku. Do něho se na 10 sekund pustí naplno voda. Potom je na stupnici hned vidět průtok v litrech za minutu. S původním perlátorem byl průtok 8,5 l/min, následně s novým spořičem 3,5 l/min. Tovární nastavení průtoku jsem neměnil. Rozdíl je 5 l/min, což je podstatné. Přitom na běžné mytí plně dostačující.
Změna průtoku je možná a to jednoduchou výměnou O-kroužku. Ty jsou v balení ještě čtyři a jejich změnou či kombinací lze průtok měnit. Výměna O-kroužku není složitá a je popsána v návodu, který je na internetu.

Co může vadit

Problém vzniká, pokud je třeba natočit větší množství vody. Trvá to pochopitelně déle a je tedy lepší použít jiný kohoutek. Není tedy vhodné osadit všechny zdroje vody v domácnosti úspornými perlátory. Šetřič rozhodně nepatří na vanovou baterii.
Se šetřičem vody Watersavers jsem spokojený. Dobře plní, co je od něj očekáváno, tedy šetření vodou. Jediné co jsem si zatím neověřil je neusazování vodního kamene. Na to spořič používám krátkou dobu.